X
تبلیغات
رایتل

نخستین انجمن زنان خبرنگار کشورهای آسیای جنوبی در کابل تاسیس شد

شنبه 20 مهر‌ماه سال 1387 09:38 ب.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 2 نظر چاپ

نخستین انجمن زنان خبرنگار کشورهای آسیای جنوبی در کابل تاسیس شد

 
 

نخستین انجمن زنان خبرنگار کشورهای آسیای جنوبی - افغانستان با هدف تقویت و حمایت از زنان روزنامه نگار افغان در کابل پایتخت این کشور تاسیس شد.  

 
 


به گزارش ایرنا، اولین نشست این نهاد از سوی انجمن رسانه های آزاد کشورهای آسیای جنوبی (سفما) در افغانستان با حضور یکصد خبرنگار زن افغان دیروز/ پنجشنبه / در کابل برگزار شد.

احسان الله آرین زی رئیس دفتر سفما در افغانستان، در این نشست اعلام کرد که وضعیت زنان در کشورهای آسیای جنوبی به دلایلی چون پایین بودن سطح آگاهی سنت های غلط اجتماعی و فرهنگی ، برداشت غلط از ارزش های دینی از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی تاکید کرد که برای برای تغییر این وضعیت، نیاز به حرکت گروهی برای زنان از سوی خود آنان می باشد.

وی با تاکید بر نقش موثر زنان خبرنگار،در تنویرافکار عمومی ایجاد انجمن زنان خبرنگار افغان را اقدامی موثر و ضروری در این جهت و نیز رفع مشکل این قشر در جامعه عنوان کرد.
سفما به تازگی تصمیم گرفت که انجمن خبرنگاران زن را در ممالک آسیای جنوبی در کشورهای عضو راه اندازی کند.

بر اساس گزارش های موجود، زنان خبرنگار افغان با مشکل ناامنی ، محدودیت خانوادگی ، برخوردهای تبعیض آمیز رو به رو هستند و حضور آنان در جامعه سنتی و کاملا مردسالار افغانستان کم رنگ است.

انجمن رسانه های آزاد آسیای جنوبی در افغانستان ، سال قبل با هدف توسعه مطبوعات ، دفاع از آزادی بیان و افزایش ظرفیت در میان زنان روزنامه نگار در افغانستان تاسیس شد.
افغانستان، بنگلادش، سریلانکا، بوتان، نپال، پاکستان، هند و مالدیو از اعضای سفما هستند.

هرچند آمار دقیقی از خبرنگاران زن افغان در دست نیست، اما شمار این افراد به علت برخی باورهای اجتماعی فرهنگی و اجتماعی کم است.

پارسال دو زن افغان فعال در عرصه رسانه ای به دلایل نامعلوم به قتل رسیدند که انگیزه قتل آنان رسما اعلام نشده است.