ردیف جلو، صندلی وسط‌: هلن توماس

پنج‌شنبه 14 بهمن‌ماه سال 1389 11:07 ب.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 2 نظر چاپ

ردیف جلو، صندلی وسط‌: هلن توماس


هلن توماس خبرنگار زن امریکایی است که پای خیلی از زنها را به مجامع کاملا مردانه مطبوعاتی اواسط قرن بیستم امریکا باز کرد. اگوست امسال که بیاید، او 91 ساله خواهد شد. توماس تا همین چند ماه پیش از خبرنگاران ثابت نشستهای خبری رییس جمهور امریکا در کاخ سفید بود.

هلن توماس در سال 1920 در امریکا متولد شد، به دانشگاه رفت و در 23 سالگی در خبرگزاری یونایتد پرس اینترنشنال مشغول به کار شد. توماس از ساعت پنچ و نیم صبح سر کار حاضر می‌شد تا اخبار رادیوی یونایتد پرس را بنویسد. تا 12 سال کار توماس همین بود. او به مدت پنج سال هم خبرنگار این خبرگزاری در حوزه‌های خبری مختلف مثل اف. بی. آی یا وزارت بهداشت بود.

توماس از سال 1960 کار خود را برای پوشش اخبار جان اف. کندی که رییس جمهور شده بود، آغاز کرد و یکی از اعضای ثابت تیم خبری یونایتد پرس در کاخ سفید شد. او از سال 1960 تا 2000 در کاخ سفید بود. در تمام دوران ریاست جمهوری نیکسون، فورد،‌ کارتر، ریگان، بوش‌ها و کلینتون روی صندلی خود در سالن کنفرانس کاخ سفید می‌نشست و سئوالاتش را از رییس جمهور می‌پرسید.

اعتبار توماس و پختگی و تجربه‌اش به حدی رسیده بود که سالها روی صندلی وسط ردیف جلوی سالن کنفرانس خبری کاخ سفید ‌نشست و نشستن روی همین صندلی کافی بود که خبرنگار تازه وارد به اعتبار او در میان خبرنگاران کاخ سفید پی ببرد. جمله «متشکرم آقای رییس جمهور» که توماس همیشه در انتهای نشست‌های خبری رییس‌جمهورهای امریکا به زبان می‌آورد، به کلمه‌ای قصار برای خبرنگاران حوزه کاخ سفید تبدیل شده است.

در سال 2000 توماس از یونایتد پرس بیرون آمد و در گروه خبری هرست که حدود 15 روزنامه و تعداد بسیار بیشتری مجله منتشر می‌کند، در سمت ستون‌نویس سرویس خبری استخدام شد. او وقتی به هرست هم رفت،‌ صندلی خود را در نشستهای خبری کاخ سفید حفظ کرد و فعالانه در نشستها حاضر شد.

اگر توماس سخنان ضد اسراییلی خود را بیان نمی‌کرد، احتمالا هنوز هم در کاخ سفید حضور داشت. او در سال میلادی گذشته، در یک مصاحبه گفت که یهودی‌ها باید به کشور خود بازگردند. این قسمت از سخنان توماس که نیم دقیقه هم نمی‌شد در اینترنت پخش شد و اعتراض‌های زیادی را برانگیخت. توماس ناچار به عذرخواهی شد اما چندی بعد دوباره تاکید کرد که آن چه درباره یهودی‌ها گفته واقعیت است و گفتن حقیقت به هزینه‌اش می‌ارزد.

با این جنجال، توماس در گروه هرست بازنشسته شد و صندلی اصلی نشستهای خبری کاخ سفید خالی شد. رسانه‌های زیادی چشم طمع به صندلی توماس داشتند. بین فاکس نیوز و اسوشیتد پرس رقابت سختی برای نشستن روی این صندلی در گرفت. خبرنگاران رسانه‌های دیگر ردیف جلوی سالن کنفرانس، از جمله سی. ان. ان، ان. بی. سی، ای. بی. سی، وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، واشنگتن پست و بلومبرگ نیوز هم گوشه چشمی به صندلی هرست داشتند.

وزن و اعتبار رقبای جانشینی صندلی توماس،‌ نشان‌دهنده اعتبار او در دنیای رسانه‌ای بود. توماس بازنشسته شد اما با خود خاطره زنی را که 50 سال روسای جمهور را سئوال‌پیچ کرد، با خود در کاخ سفید به جای گذاشت. در دنیای رسانه‌ها‌، خبرنگارانی که چون هلن توماس موی خود را در نشستهای خبری سفید کرده باشند، کم نیستند.

شرح این یادداشت را در اینجا بخوانید.