بیانیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره توطئه قرآن‏سوزی در آمریکا

پنج‌شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1389 10:47 ب.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 0 نظر چاپ

* بیانیه مهم مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره توطئه قرآن‏سوزی در آمریکا و اتحاد مسلمین
... اگرچه مطابق آخرین اخبار «کشیش تری جونز» تحت تأثیر هشدارهای جهانی از این کار عقب‏نشینی نموده و مراسم را لغو کرده است اما لازم است که شخصیت‏ها و سازمان‏های اسلامی غرب تلاش کنند تا اینگونه افراد بیشتر با اسلام آشنا شوند و رویکردهای افراطی نسبت به اسلام و قرآن که در نتیجه جهل و نادانی به وجود آمده از بین برود...

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ در پی تصمیم یک کشیش افراطی در آمریکا مبنی بر توطئه قرآن‏سوزی و سپس منتفی شدن این اقدام با اتحاد مسلمین، مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) بیانیه مهمی صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

قُولُواْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَآ أُنزِلَ إِلَیْنَا وَمَا أُنزِلَ إِلَی إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَقَ وَیَعْقُوبَ وَالأسْبَاطِ وَ مَا أُوتِیَ مُوسَی وَعِیسَی وَ مَا أُوتِیَ النَّبِیُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لاَ نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ.

(سوره مبارکه بقره ـ آیه 136)

متأسفانه در شرایطی که اوضاع جهان در بحرانی‏ترین شرایط خود به سر می‏برد و شیطان با مجهز کردن لشکریان خود به انواع سلاح‏ها و خدعه‏ها، در پی سلب ایمان، معنویت و اتحاد از موحدان و مؤمنان ادیان الهی است، خبر تصمیم یک گروه افراطی منسوب به مسیحیت برای اهانت به قرآن کریم، به این نگرانی‏ها دامن زد.

مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) به عنوان سازمانی بین‏المللی که صدها تن از نخبگان علمی از کشورهای مختلف در آن عضویت دارند و دارای مرجعیت فکری و فرهنگی در بین میلیون‏ها تن از دینداران جهان است توجه جهانیان را به نکات زیر جلب می‏نماید:

1.         اهانت نسبت به هر دین، فرهنگ و سنت، اقدامی بسیار نابخردانه، جاهلانه و متعصبانه است. این اقدام از سوی تمام انسان‏های آزاد، دوراندیش و عاقل محکوم است و پیروان همه ادیان ـ بویژه مسلمانان واقعی ـ از اینگونه اقدامات اعلام بیزاری می‏کنند.

2.         انجام عملیات تروریستی، اِعمال خشونت و شکنجه، به راه انداختن جنگ و کشتن افراد بی‏گناه، آن هم به نام دین، در نزد تمامی مؤمنان به ادیان آسمانی ـ بخصوص مسلمانان ـ مردود و مطرود و گناهی بزرگ و نابخشودنی است.

3.         بلافاصله پس از واقعه‏ی 11 سپتامبر 2001 در نیویورک، علمای مسلمان، سازمان‏های اسلامی، دولتمردان کشورهای اسلامی و قاطبه مسلمین، صراحتاً اعلام کردند که اسلام با تروریسم مخالف است و افرادی که دست به این اقدام زده‏اند از ما نیستند. قرآن و اسلام از تروریسم، خشونت و قتل بی‏گناهان به دور است و این نوع اقدامات را بشدت محکوم می‏کند.

4.         بر این اساس، آنچه در روز 11 سپتامبر در آمریکا از سوی عده‏ای تروریست اتفاق افتاد ـ با پشتیبانی هر کس و به هر نحوی که بود ـ دور از اسلام است و به مسلمانان ارتباطی ندارد و مسلمین از آن بیزارند ؛ همانطور که آنچه پس از آن ـ به نام مبارزه با تروریسم ـ از سوی قدرت‏های بزرگ در افغانستان، عراق، گوانتانامو و ابوغریب روی داد، مورد تنفر ما و دیگر دینداران جهان می‏باشد.

5.         اما اینک و در حالی که سال‏ها از آن حادثه گذشته و حقیقت بر آگاهان جهان معلوم شده است، متأسفانه برخی گروه‏های افراطی، یک بار دیگر به نام دین، در صدد بودند که پروژه‏ی خشونت جدیدی را کلید بزنند و فتنه‏ای دیگر را آغازیده و آتش جدیدی برافروزند. آنان با مستمسک قرار دادن رفتار عده‏ای تروریست دور از اسلام، اقدامات آنان را به قرآن کریم نسبت داده و می‏خواستند با به آتش کشیدن این کتاب آسمانی، احساسات یک میلیارد و پانصد میلیون مسلمان جهان را به نفع اهداف شوم و شیطانی تحریک کنند.

6.         قرآن کریم ـ به اعتراف تمامی دانشمندان منصف جهان ـ کتابی است که مردم را به ایمان، برادری، صلح، گفتگو، اخلاق نیکو، حمایت از فقرا و ایتام و محرومین، علم‏آموزی، توسعه و پیشرفت، عبادت خداوند، ارتباط با غیب، خودسازی، تقوا، پرهیزکاری و مبارزه با فساد دعوت می‏کند. آیا عقل و وجدان می‏پذیرد که کتابی با این ویژگی‏ها و معارف را بتوان مورد اهانت قرار داد؟ آیا اینها همه، دستورات مشترک تمامی ادیان الهی نیست؟

7.         سران ادیان و مذاهب، روحانیون، اسقف‏ها، کشیش‏ها، خاخام‏ها، موبدان، راهبان و دانشمندان دینی  به امر خداوند عالم وظیفه دارند تلاش کنند طرفداران ادیان به یکدیگر نزدیک‏تر شده و همکاری و همدلی و روح برادری بین ادیان و پیروان آنها افزایش یابد و دوستی و صلح و آرامش بین ملت‏ها حاکم شود.

8.         بنابراین اگرچه مطابق آخرین اخبار رسیده، «کشیش تری جونز» تحت تأثیر اعتراضات و هشدارهای جهانی از این کار عقب‏نشینی نموده و مراسم را لغو کرده است اما لازم است که شخصیت‏ها و سازمان‏های اسلامی غرب  تلاش کنند تا اینگونه افراد بیشتر با اسلام آشنا شوند و رویکردهای افراطی نسبت به اسلام و قرآن که در نتیجه جهل و نادانی به وجود آمده از بین برود. اگر سران این حرکت در کلیسای فلوریدا و گروه‏های مشابه، بدرستی قرآن را درک کنند و با معارف آسمانی آن آشنا شوند دست از اینگونه حرکات برخواهند داشت و بی‏شک دیدگاه‏های آنها تغییر خواهد یافت.

9.         همچنین انتظار داریم که مجامع بین المللی چون سازمان ملل متحد، کمیسیون حقوق بشر، یونسکو و سازمان کنفرانس اسلامی و نیز دولت‏های مسلمان از راه‏های حقوقی و قانونی مانع انجام چنین اقداماتی شوند. چرا که اینگونه اقدامات موجب شکاف بیشتر میان پیروان ادیان و ایجاد تنش میان مسلمانان و غیر مسلمانان خواهد شد و باعث بروز اختلاف و دامن زدن به ناآرامی‏ها می‏شود. ما همه وظیفه داریم مردم جهان ـ از ملیت‏ها، نژادها، رنگ‏ها، ادیان و فرقه‏های گوناگون ـ را به هم نزدیک و نزدیک‏تر کنیم.

10.        مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) ضمن تأکید بر لزوم گفتگوی سالم، منطقی و عقلانی بین سران ادیان و دانشمندان دینی جهت رفع سوءتفاهم‏ها ، در همین‏جا آمادگی خود را برای میزبانی یا شرکت در نشست‏ها، گفتگوها، تفاهم‏ها و توافقات بین دینی و بین مذهبی را اعلام می‏نماید؛ و نیز حاضر است با برگزاری جلسات یا ارسال کتب، حقیقت اسلام و قرآن را برای مقامات کلیسای فلوریدا روشن سازد.

11.        در پایان، منتفی شدن این اقدام از سوی کشیش مذکور، بار دیگر بر این واقعیت مهم و با ارزش صحه گذاشت که اگر مسلمانان دنیا وحدت اسلامی را جدی بگیرند و نیز تمامی دین‏مداران جهان با یکدیگر هم‏سو باشند، دشمنان و مستکبران عالم چاره‏ای جز عقب‏نشینی در برابر حق و فضیلت نخواهند داشت.

وَمَا تَنْقِمُ مِنَّا إِلَّا أَنْ آمَنَّا بِآیَاتِ رَبِّنَا لَمَّا جَاءَتْنَا ؛ رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْراً وَتَوَفَّنَا مُسْلِمِینَ

(سوره مبارکه اعراف ـ آیه 126)

مجمع جهانی اهل‏بیت(ع)