16 دی ماه به نام روز قزوین ثبت می‌شود

یکشنبه 4 مرداد‌ماه سال 1388 10:55 ب.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 2 نظر چاپ

 16 دی ماه به نام روز قزوین ثبت می‌شود

 

عضو شورای اسلامی شهر قزوین چهارشنبه شب در چهل و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قزوین که در سالن جلسات دفتر استاندار برگزار شد، بیان داشت: مدتی پیش روز 12 آبان به عنوان روز قزوین در نظر گرفته شد که مبنای این انتخاب پیدایش قزوین بود.
محمد حسین خاکساران ادامه داد: چرا که این روز مقارن بود با زمانی که شاپور ذواکتار شهر قزوین را تأسیس کرد و این تأسیس بدان دلیل بود که قزوین از موقعیت سوق الجیشی برخوردار بود.
وی اضافه کرد: البته این چنین نبوده که قبل از اقدام شاپور در منطقه قزوین سکونتی نباشد چرا که قزوین سابقه 9 هزار ساله تاریخی دارد و در ابتدای کار نام قزوین، کژوین نام گرفت و حتی در تاریخ آمده است که در سال 21 هجری قمری قزوین به دست مسلمانان فتح می‌شود و در زمان حکومت امیرالمومنین (ع) نیز 4 هزار نفر برای اسکان به قزوین می‌آیند.
عضو شورای فرهنگ عمومی استان قزوین افزود: در زمان هارون‌الرشید دستور ساخت برج و باروهایی داده می‌شود که این موضوع نیز به لحاظ اهمیت سوق الجیشی قزوین است.
خاکساران تصریح کرد: اما با توجه به نظراتی که در خصوص تغییر مبنای نامگذاری نام قزوین مطرح شد، پیشنهاد ‌شد تا زمان انتخاب قزوین به عنوان پایتخت ایران که منشاء توسعه قزوین در ابعاد مختلف بوده است به عنوان روز قزوین انتخاب شود.
وی بیان داشت: این روز چهارشنبه 17 ربیع‌الاول سال 956 هجری قمری است که در مطابقت با تاریخ شمسی روز 16 دی ماه است.
  

در ادامه استاندار قزوین اظهار داشت: