X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

گفتگوی نیک آهنگ کوثر با دیوید لوین

یکشنبه 28 تیر‌ماه سال 1388 12:41 ق.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 2 نظر چاپ

 

گفتگوی نیک آهنگ کوثر با دیوید لوین، کاریکاتوریست، در سایت رادیو زمانه منتشر شد. این کاریکاتوریست صاحب سبک و صاحب فکر از معدود چهره‌های تاثیرگذار در کاریکاتور معاصر جهان است که تاثیرات آن حتی در آثار هنرمندان ایرانی نیز مشهود است. متن کامل این گفتگو پیش روی شماست: 


نیک‌آهنگ کوثر: کاریکاتور، هنر اغراق هوشمندانه شوخ‌طبعانه هر شکل است. کاریکاتور چهره، نوعی نبش قبر یک آدم زنده است. نوعی جن‌گیری مضحک است. کاریکاتوریست چهره باید بتواند روح فرد را در تصویری ساده بگنجاند. ال هرشفیلد، کاریکاتوریست فقید آمریکایی می‌گفت که زمانی که یک کاریکاتور چهره به فرد شبیه‌تر از خودش به خودش باشد، کار هنرمند موفقیت آمیز بوده است. در طول پنج قرن توسعه و پیشرفت هنر کاریکاتور، تک چهره‌هایی معیارها را بالاتر بردند و شاخص دوران خود شدند. اما کمتر کسی است که مثل دیوید لوین توانسته باشد در تمام این پنج قرن در صدر بنشیند. جری رابینسون، کاریکاتوریست بزرگ آمریکایی به راحتی دیوید لوین را برترین برترین‌ها می‌خواند. فیلیپ بورک، یکی از برترین‌های کاریکاتور مدرن، لوین را بزرگ‌ترین کاریکاتوریست نیمه دوم قرن بیستم می‌داند و بسیاری دیگر فقط با حسرت در باره او صحبت می‌کنند.

 

  

 چند ماه پیش، مجله ونیتی‌فر با این هنرمند ۸۳ ساله گفتگو کرده بود. گفتگویی که اشک خیلی‌ها را درآورد.لوین تدریجا بینایی‌اش را از دست می‌داد. دستانش می‌لرزید. حقوقش ناگهان کاهش یافته بود و مجله بررسی کتاب نیویورک کاری به کار او نداشت. ..