X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

روند تکاملی خط در رایانه= با آنچه در خط میخی وجود دارد

دوشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1388 02:53 ق.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 1 نظر چاپ

روند تکاملی خط در رایانه با آنچه در خط میخی کتیبه‌ها  

دیده می‌شود یکسان است  

 

نشست " نوشتار: زبان، اعداد و نشانه ها، فرهنگ و هنر ایران باستان و بین النهرین " سه شنبه 23 فروردین ماه در نقش جهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز هنر پژوهی نقش ‌جهان وابسته به فرهنگستان هنر، در این برنامه که به همت فرهنگستان هنر، انجمن دوستی ایران و فرانسه، گروه انسان‌شناسی و نقش جهان برگزار شد، ‌خانم کلاریس هرن اشمیت عضو آزمایشگاه انسان‌شناسی اجتماعی کلژدوفرانس و متخصص زبان‌های باستانی و تاریخ تمدن ایران باستان در حوزة هخامنشی و عیلام پیرامون سیر تحول خط و نگارش و تداوم آن سخنرانی کرد.

اشمیت انگیزة تحقیقات خود در این حوزه را کاربرد چندین خط متفاوت در قلمرو هخامنشی دانست وگفت: زبان آرامی،‌اکدی، پارسی باستان عبری، یونانی ....هرکدام بنا به ضرورت برای نگارش نامه،‌امور دیوانی، اداری و ... استفاده می‌شده است،‌اما من پس از آموختن هرکدام به این نتیجه رسیدم که باید به خود مسئله نوشتن بپردازم تا بررسی محتوای آن این پژوهشگر با طرح سؤالی ساده مبنی بر نوشتن یعنی چه؟ ادامه داد: این سؤال یک معنای متعادل دارد که برای رسیدن به آن باید ابتدا به زمان شکل‌گیری آن برگردیم و ببینیم افراد چرا شروع به نوشتن کرده‌‌اند؟ اشمیت ابتدا نوشتار امروز را حاصل کار کامپیوترها دانست نه کاغذ و قلم و تصریح کرد: رایانه‌ها قادرند در آن واحد هم حروف را بنویسند،‌هم نقاشی کنند، هم صداگذاری و محاسبه و... همه را در یک غالب نوشتاری ارائه دهند از این نظر رایانه دستگاهی است که هم نهادین است هم نمادساز و قادر است نمادهای متنوع را به نمادهای ساده و حتی صفر و یک تقلیل دهد.

وی در ریشه‌یابی این مسئله با اشاره به اینکه روند تکاملی خط در رایانه با آنچه در خط میخی کتیبه‌ها دیده می‌شود یکسان است در توضیح شکل‌گیری نگارش گفت: در هزارة‌ چهارم پیش از میلاد جریان بزرگی از نشانه‌ها از بین‌النهرین آغاز و به سمت اروپا و آمریکا رفت که همزمان با آن در جریان نشانه‌شناختی دیگر از شرق دور و آمریکای جنوبی (مایا) نیز به راه افتاد. اشمیت علاوه بر این جریان‌های نشانه‌شناختی، نخستین شکل‌گیری خط را نخست به 3500 ق.م در ایران و عراق و دیگری 600ق.م درمنطقه‌ای نزدیک یونان (ترکیه امروزی).