نمایشگاهی متفاوت از هنر کم تر شناخته شده تذهیب

چهارشنبه 20 آذر‌ماه سال 1387 12:38 ق.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 2 نظر چاپ

 نمایشگاهی متفاوت از هنر کم تر شناخته شده تذهیب 

دو روز پیش رفتم نمایشگاه تذهیب. اونقدر عالی و فوق العاده بود که فقط می تونم هیچ نگم و محو تماشا بشی. 

برای بازدید می توانید به نشانی: 

خ ولیعصر (عج) خ طالقانی خ شهید برادران مظفر موسسه فرهنگی هنری صبا مراجعه کنید. 

 

 تابلوهای ۱۰۰ در ۷۰ قاب چوب گردو, آثار تذهیب فریدون جوقان را محصور در خود به نمایش گذاشته اند. این نمایشگاه بعد از سفارشی دوساله که موسسه به وی داده بود و سال قبل می بایست برپا می شد امسال برگزار شده است.

فریدون جوقان دانش آموخته رشته نقاشی در مقطع کارشناسی از دانشگاه هنر است . او تجربه نمایشگاه های گروهی زیادی را دارد و حتی برنده جایزه رتبه اول از نمایشگاه هایی است که در آنها آثارش را ارائه داده مثل نمایشگاه قرآن امسال و سال قبل. او تجربه نمایشگاه خارجی را در کارنامه هنری اش دارد در سوئد که شامل آثار نقاشی, چاپ دستی, طراحی و نگارگری بوده است.   

هنر تذهیب را با سرلوحه های کتاب های مذهبی بیشتر, و یا نقش کاشی کاریهای مساجد و گنبدها می شناسیم. هنری بسیار ظریف که انجامش صبر و حوصله زیادی می طلبد. آثار به نمایش درآمده در «گالری لرزاده» صبا, تذهیب به شکل مدرن است که با وجود اینکه در نگاه اول تذهیب سنتی را به ذهن متبادر می کند اما سبک شخصی هنرمند و مکتبی که او خلق کرده است از ورای طرح کلی اثر سخن می گوید که نه خود را فریاد می زند. و این یعنی هنر و ابداع و اینکه زایش هنر پس از چند قرن که از تولد آخرین مکتب تذهیب می گذرد آغاز شده است. زمان آهسته می گذرد و اینجا اوج می گیرد. 

نمایشگاه دائر در موسسه فرهنگی هنری صبا اولین نمایشگاه انفرادی فریدون جوقان در ایران است. (البته اگر همراهی چند تابلوی تذهیب از یکی از شاگردانش - که خود استادی است- را به حساب نیاوریم.) 

برای بازدید از نمایشگاه تا پایان روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه فرصت دارید. 

خوش بگذره!!!

همانطور که می بیند نور رفله کرده و کیفیت عکسها خوب نیست اما بد نیست تا با فضای آثار آشنا بشوید.  

(ایرادهای عکاسی منو به زیبایی این کارها ببخشید.)