تلویزیون: جعبه جادوی پر اشتباه

جمعه 5 مهر‌ماه سال 1387 03:52 ب.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 3 نظر چاپ

 تلویزیون: جعبه جادوی پر اشتباه

 

چند روز است که کانال های مختلف تلویزیونی به مناسبت روز قدس تصاویر سرزمین اشغالی فلسطین را پخش می کنند. هنگامی هم که سریالها یا هر برنامه دیگری از تلویزیون پخش می شود برای اینکه همچنان در ذهن مردم این روز و راهپیمایی روز قدس باقی باشد و به نوعی جلوی چشم بیننده باشد بعضی شبکه ها و کانال ها تدابیر تصویری تدارک دیده اند با دیدنش در گوشه صفحه تلویزیون مردم را شارژ کند. 

 شبکه دو تدبیری تدارک دیده ساده لوحانه و غرق در بی خبری. نشانه تصویری این شبکه تشکیل شده از بالا : یه کبوتر سفید با بالهای گشوده رو به سمت راست که تصویر مسجد الاقصی آن را پوشانده و نوشته ای در زیر آن. در نگاه اول چیزی که تداعی می شود آرم یکی از شرکت های آمریکایی معروف است که در ایران آن را بیشتر روی لباس و عطر و اسپری می شناسیم تا معروف ترین خدماتش یعنی مجله و شبکه رادیویی تلویزونی و اینترنتی . این دو نشانه تصویری تفاوتی که دارند این است که نشانه حک شده در شبکه دو اشاره به سمت راست دارد و آن آرم توضیح داده شده معروف به سمت چپ. 

 حالا قضاوت کنید در جامعه ای که اکثر نوجوانها و حتی کودکانش این آرم را می شناسند و تصاویر تلویزیونی را در کشورهای دیگر نمایش می دهند آیا بهتر نیست دقت بیشتری نسبت به تصاویر شود؟ حداقل کسانی که اینقدر نابخردانه شعور و درک مردم را دست کم می گیرند کمی به دنیای اطرافشان توجه داشته باشند و قبل از نمایش مضحکشان آن را بازبینی کنند.