X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

وب سایت تزاروس فارسی راه اندازی شد

پنج‌شنبه 20 تیر‌ماه سال 1387 12:56 ق.ظ نویسنده: فرزانه نظرات: 5 نظر چاپ

وب سایت تزاروس فارسی راه اندازی شد

 

تزاروس یکی از پرکاربردترین فرهنگ ها در زبان انگلیسی است. تا چندی پیش مشابه تزاروس انگلیسی برای زبان فارسی وجود نداشت ولی اکنون با کوشش جمشید فراروی تزاروس فارسی به جمع کتاب های مرجع فارسی اضافه شده است.

این کتاب فرهنگ طیفی (تزاروس) طبقه‌بندی لغات و اصطلاحات زبان فارسی است. دراین کتاب لغات و اصطلاحات رایج زبان فارسی به‌صورت طبقه‌بندی شده، تحت 991 مقولۀ اصلی (فصل) و حدود 7.500 مقولۀ فرعی (سرفصل یا زیرمقوله یا مدخل)، براساس ارتباط معنایی خود درکنار هم آورده شده‌اند. مقولات فرعی (مدخل‌ها) شامل یک یا چند اسم، صفت، مصدر فعل، و قیدهای مرتبط بامقولۀ اصلی هستند؛ و تحت هرمدخل، طیفی از معانی مترادف، نزدیک، مشابه، ویا صرفاً مرتبط ازنظر تداعی، به‌ترتیب سایه روشنهای معنایی مرتب شده‌اند.

کاربرد اصلی این کتاب، یافتن لغاتی است که شخص به‌یاد نمی‌آورد (به‌زبان خودمانی، نوک زبانش است)، که با به‌یادآوردن و کمک گرفتن از لغات مترادف یا مرتبط با آن انجام می‌گیرد.

بهتر است برای روشن شدن موضوع، شیوه‌ی استفاده از این کتاب را با نحوه و هدف استفاده از یک فرهنگ لغت متداول مقایسه کنیم. هنگامی که با لغت ناشناخته‌ای در یک کتاب یا درمحاوره برخورد می‌کنید، به‌یکی از فرهنگها، مثلاً فرهنگ عمید مراجعه می‌کنید. در چنین فرهنگی، لغات به ترتیب الفبایی مرتب شده‌اند و شما با دانستن یا حدس زدن هجی کلمه‌ی مورد نظر، آن را به‌سرعت پیدا و معنایش را استخراج می‌کنید. فرهنگ طیفی یا مقوله‌ای با هدف برعکس استفاده می شود: یعنی دروضعیتی که شما دنبال لغتی هستید که آن‌را ازیاد برده اما معنای دقیق و مورد استفاده‌ی معمول آن را می‌دانید. یا ایده یا معنایی درذهن داشته و می‌خواهید بیان کنید اما واژه‌ی مناسب و راضی‌کننده‌ای برای آن به فکرتان خطور نمی‌کند. جمشید فراروی